אודות

מיזם שומרי הדרך

מיזם שומרי הדרך הוא יוזמה של עמותת נתיב בטוח – אכיפה אזרחית בדרכים, שהוקמה בשנת 2012. החל מ- 2016 מופעל המיזם כשותפות בין הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים לבין העמותה, בשנת 2017 התקבלה החלטת ממשלה בעקבותיה הוקמה במשטרה יחידה ייעודית לטיפול בתוצרי המיזם.
החל מ-01/01/2023 מבוצע כלל התפעול של המיזם המשותף באמצעות העמותה, בניהול משותף בינה לבין הרלב"ד, ותוך שיתוף פעולה עם משטרת ישראל. 

ייחודו של המיזם הוא השימוש בחוכמת ההמונים – מתן האפשרות לכל נהג, הפועל מתוך אחריות אישית
ומוסרית לנושא הבטיחות בדרכים, לתעד עבירות תנועה חמורות באמצעים דיגיטליים מתקדמים.

מטרת המיזם היא צמצום הקטל בכבישים באמצעות הגברת המודעות לנהיגה זהירה ובטוחה. נהגים המתנדבים כשומרי דרך מתעדים  עבירות תנועה מסכנות חיים המבוצעות בכבישי הארץ באמצעות אפליקציות ייעודיות. התיעודים מועברים מיידית למערכת מתקדמת ומאובטחת, מסוננים ממוינים על ידי צוות בקרים מיומן המורכב מבעלי ניסיון בתחום התנועה. תיעודי העבירות החמורות ביותר  מועברים לאכיפה משטרתית, בגין חלק אחר מהתיעודים  נשלחים מכתבים לבעלי הרכבים המתועדים ובהם לינק לסרטון התיעוד של העבירה והסבר. חלק נוסף נפסל. חשוב להדגיש, כי המיזם אינו עוסק בכל עבירות התנועה, ומתמקד בעבירות מסכנות חיים ובעבירות בריונות.
אנו מאמינים שבאמצעות אכיפה חברתית נוכל להגביר את ההרתעה ולשפר את תרבות הנהיגה. אנו יוצאים מנקודת הנחה שכולנו עלולים לבצע טעויות בנהיגה, ולכן חשוב לחדד את המודעות של הנהגים לאופן נהיגתם ולסיכויי האכיפה. ככל שכולנו נהיה מרוכזים בעת הנהיגה, כך ישתפר אקלים הבטיחות עבור כלל משתמשי הדרך. 

שומרי הדרך הינו מיזם חברתי, הן במטרה והן באמצעים. המיזם מושתת בחלק גדול על מתנדבים המגיעים מכל חלקי החברה הישראלית, ומקפיד על העסקה מגוונת . 

שומרי הדרך – הדרך של כולנו, כי החיים של כולנו חשובים!

אודות מיזם שומרי הדרך